Pożegnanie uczniów trzecich klas gimnazjalnych 

W dniu 21 czerwca 2018 roku pożegnano na uroczystym apelu uczniów trzecich klas gimnazjalnych. Uroczystość rozpoczęła się tańcem w wykonaniu przyszłych absolwentów. W  obecności władz gminy, zaproszonych gości oraz rodziców najlepszym uczniom wręczono nagrody Burmistrza,stypendia za wysokie wyniki w nauce, Złote Tarcze, nagrody książkowe a rodzicom najlepszych uczniów wręczono listy gratulacyjne.Spotkanie zakończyła uroczysta gala wręczenia GImprice dla uczniów klas trzecich, przygotowana przez ich młodszych kolegów z klasy drugiej.          Wszystkim absolwentom życzymy powodzenia w nowych szkołach ponadgimnazjalnych.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

22 czerwca 2018 roku uroczyście pożegnano rok szkolny 2017/2018. W obecności wszystkich uczniów szkoły wręczono nagrody książkowe i świadectwa z czerwonym paskiem najlepszym uczniom szkoły. Nagrody książkowe wręczono również za reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych i konkursach oraz za 100% frekwencję. Nagrody ksiązkowe zostały ufundowane przez Klasowe Rady Rodziców i Szkolną Radę Rodziców. Pożegnano również odchodzące na emerytury nauczycielki: panią Elżbietę Nizel, Annę Ptasznik i Danutę Majsakowską. Uroczystość zakończyło spotkanie w klasach z wychowawcami.

Życzymy bezpiecznych i pełnych wrażeń wakacji!.

RAJD PIESZY WZDŁUŻ RZEKI KRĄPIELI

W sobotę 16 czerwca odbył się ostatni w tym roku szkolnym rajd pieszy pod patronatem

Koła Turystyczno-Krajoznawczego "Wrzeciono". 

Wzięło w nim udział 35 osób. Uczestnicy pokonali trasę dł. 6km, która biegła wzdłuż rzeki Krąpieli, w okolicach miejscowości Pęzino i Ulikowo. Naszym przewodnikiem był  P. Robert Kawa z Nadleśnictwa Dobrzany. Mieliśmy okazję poznać nowe, ciekawe zakątki naszego regionu. Na zakończenie tradycyjnie zorganizowano ognisko.

Do zobaczenia we wrześniu!

Uwaga !!!

W nawiązaniu do ostatnich telefonów firm zewnętrznych pragniemy poinformować, że Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Suchaniu oraz Biblioteka Szkolna nie występowała do prywatnych inwestorów w naszej gminie o datki pieniężne na zakup książek. Wykonywane są telefony do osób mających własną działalność wykorzystując dane personelu szkolnego w celu pozyskania korzyści finansowych.

PROSIMY O IGNOROWANIE PODOBNYCH SYTUACJI !!!

Dyrektor szkoły

RYSZARD JAMROŻY

RAJD PIESZY Z MYŚLIWYMI Z KOŁA ŁOWIECKIEGO "RYŚ"

26 maja wyruszyliśmy na kolejny  rajd pieszy zorganizowany przez Koło Turystyczno-Krajoznawcze ,,Wrzeciono”. Wzięło w nim udział 55 osób (uczniowie, nauczyciele, rodzice).  Tym razem udaliśmy się  na południe – do Nadleśnictwa Choszczno. Trasa długości 6 km biegła  w ciekawym przyrodniczo terenie między  miejscowościami  Stradzewo i Sławęcin. Naszymi przewodnikami byli myśliwi z Koła Łowieckiego ,,Ryś”  oraz pracownicy z  Nadleśnictwa Choszczno. Uczestnicy aktywnie spędzając czas mieli jednocześnie możliwość wzbogacenia wiedzy o regionie,  podziwiania piękna otaczającej przyrody. Koło łowieckie przygotowało dla uczestników rajdu wiele atrakcji. W trakcie marszu  myśliwi podzielili się z nami ciekawostkami na temat życia zwierząt. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja wabików na zwierzęta. Uczniowie brali udział  w konkursie wiedzy na temat życia lasu. W ,,Domku Myśliwego” przygotowano dla nas  ognisko. Zwycięzcom konkursu wręczono  nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki.  Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że rajd był wyjątkowo udany.

Dziękujemy Kołu Łowieckiemu ,, Ryś”  oraz Nadleśnictwu Choszczno   za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.

WYCIECZKA KLAS V-VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 W dniach 28-30 maja wraz z naszymi wychowawczyniami odbyliśmy wyjazd do Torunia i Malborka. Pan przewodnik przybliżył nam początki miasta Torunia podczas spaceru po Starówce, poznaliśmy historię Krzywej Wieży i zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku. W piekarni każdy wypiekł swój unikalny piernik, a w Planetarium zachwycił nas spektakl o młodych latach Mikołaja Kopernika. Spędziliśmy dwie noce w luksusowym hotelu ulokowanym w zamku krzyżackim w Golubiu Dobrzyniu, gdzie po nocnym zwiedzaniu poznaliśmy legendę o czuwającym nad nim duchu Białej Damy. A Malbork oczarował nas największym, pięknie odrestaurowanym, zamkiem Zakonu Krzyżackiego, jaki kiedykolwiek zbudowano. Pogoda, wyżywienie jak i atmosfera były wspaniałe, więc bogatsi o nową wiedzę, z plecakami pełnymi pamiątek i wrażeń wróciliśmy do domów.

Dnia 25 maja 2018r. reprezentacja naszych uczniów  w składzie :

  1. Bronisz Natalia kl. V a
  2. Procek Zuzanna kl. VI a
  3. Klich Kalina kl. VI b

wzięła udział w XV Międzygminnym Konkursie Ortograficznym w Marianowie.

Uczennice zajęły I miejsce i zdobyły Puchar Wójta Gminy Marianowo.

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy sukcesów  w kolejnych konkursach ortograficznych.

Powiatowe i Gminne Uroczystości Dni Olimpijczyka

w Szkole Podstawowej im. J.Kusocińskiego w Suchaniu

            W dniu 25 maja 2018r. odbyły się w naszej szkole Powiatowe i Gminne Uroczystości Dni Olimpijczyka. W ten szczególny dzień zaszczycili nas swoją obecnością wybitni goście – przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Stargardzkiego i Miasta Suchań, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz działacze sportowi. Licznie przybyłych na uroczystość gości specjalnych czyli olimpijczyków przywitał prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej pan Stanisław Kopeć.  Wśród Olimpijczyków szkołę odwiedzili: Rajmund Zieliński, Wojciech Matusiak, Janusz Brzozowski, dr. Krzysztof Krupecki,, Dorota Brzozowska, Ryszard Chyliński, Paweł Łakomy, Agnieszka Skrzypulec, Henryk Wawrowski, Maciej Frejmut, Janusz Olszewski, Paweł Czapiewski, Krzysztof Pierwieniecki i Olimpijczycy z Warszawy Zenon Licznerski i Urszula Kielan.

            W pierwszej części uroczystości zaprezentowaliśmy wszystkie elementy nowożytnego ceremoniału olimpijskiego. Najpierw odbyła się defilada pocztów sztandarowych szkół oraz reprezentacji klubów sportowych, a następnie flagę olimpijską wprowadzili uczniowie klas pierwszych naszej szkoły. Następnie po przemówieniach organizatorów i gospodarzy uroczystości odśpiewano hymn państwowy, a pani Irena Agata Łucka - członek Zarządu Powiatu Stargardzkiego - dokonała oficjalnego otwarcia. Flagę olimpijską przy dźwiękach hymnu olimpijskiego wciągnął na maszt wybitny sportowiec i olimpijczyk pan Zenon Licznerski. Na zakończenie ceremoniału, wybitna lekkoatletka i olimpijka, pani Urszula Kielan zapaliła znicz olimpijski.

          Druga część uroczystości przebiegła w radosnej atmosferze sportowej rywalizacji pod hasłem „Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang na wesoło!”. Nasza sala gimnastyczna na ten dzień zmieniła się w koreańska wioskę olimpijską, przystrojoną elementami orientalnej architektury i emblematami olimpijskimi. Wszyscy zgromadzeni obejrzeli sportowe zmagania uczniów nasze szkoły w konkurencjach olimpijskich, zmodyfikowanych na potrzeby naszej imprezy. Kibicowaliśmy skoczkom narciarskim, zawodnikom curlingu, łyżwiarkom - wrotkarkom w short tracku i biathlonie. Najwięcej emocji wzbudził wyścig załóg bobslejowych, które w zbudowanym szkolnym bobie musiały pokonać wyznaczoną trasę.Na zakończenie olimpijskich wyzwań obejrzeliśmy wyścigi sztafetowe w butach narciarskich. Wszystkie konkurencje odbyły się w formie wspólnej zabawy i sportowego współzawodnictwa w duchu fair play.  Zawodnicy otrzymali gorące oklaski za swoją determinację i umiejętności. Szanowni goście uhonorowali uczestników zaprezentowanych konkurencji  pamiątkowymi medalami

            Zwieńczeniem szkolnych uroczystości był V Bieg Kusego dla dzieci i młodzieży                     ze szkoły podstawowej, w którym, jak w poprzednich latach, wzięli udział uczniowie naszej 

i okolicznych szkół.

KRAKÓW I OKOLICE - WYCIECZKA

W dniach 15 -18 maja uczniowie klas gimnazjalnych wraz z wychowawcami odwiedzili dawną stolicę Polski - Kraków. W trakcie pobytu zwiedziliśmy Wawel, Kazimierz, Sukiennice i Kościół Mariacki. Celem naszej podróży było również zwiedzenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Kopalni Soli w Wieliczce. Spędziliśmy cały dzień w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze, a w drodze powrotnej odwiedziliśmy Wadowice i zjedliśmy słynne papieskie kremówki. Był to wyjazd pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Jedynie pogoda nie dopisała, ale daliśmy radę opadom zwłaszcza w parku rozrywki. 

 X SPOTKANIA Z EDUKACJĄ

W dniu 25 kwietnia 2018r. uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w „X Spotkaniach z Edukacją” w Stargardzie. Na wystawie, która odbyła się w hali sportowej CKP, zaprezentowały się wszystkie szkoły ponadgimnazjalne ze Stargardu. Nasi uczniowie mieli okazję poznać ofertę edukacyjną, porozmawiać z uczniami i nauczycielami tych szkół, zabrać ze sobą materiały informacyjne. Po części oficjalnej uczniowie zostali oprowadzeni po warsztatach i pracowniach CKP, gdzie swoje praktyki odbywają uczniowie Zespołu Szkół nr 1.

Następnie udaliśmy się do Zespołu Szkól nr 5 w Kluczewie. Tam, w miłej atmosferze i po pysznym poczęstunku, uczniowie obejrzeli sale dydaktyczne, pracownie i warsztaty szkolne.

Szkolna zupełnie inna lekcja przyrody 

21 kwietnia 2018 roku klasa IV a wybrała się na wycieczkę do pobliskiego lasu - na żywą lekcję przyrody. Uczestnicy poznali warstwową budowę lasu, roślinność i zwierzęta występujące w jego warstwach. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków. Za pomocą lup poszukiwali organizmów tworzących łańcuchy pokarmowe, dokonywali obserwacji wykorzystując inne przyrządy przyrodnika: termometr, lornetkę. Dzieci prowadziły własne obserwacje i sporządzały notatki z lekcji, które wykorzystały do napisania sprawozdania z wycieczki. Pogoda i humor dopisały młodym odkrywcom. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wrażeń wrócili do szkoły. Radosne zdjęcia ukazują powodzenie eksperymentu edukacyjnego. Z pewnością go powtórzymy.  

 

                     Wiedzę   możemy zdo­bywać od in­nych, ale mądrości mu­simy nau­czyć się sami.

Mądrość mu­sisz sam z siebie własną do­być pracą.

Adam Mickiewicz

SUKCES  NASZEGO  UCZNIA     

Jakuba Jana Jurka ucznia klasy III b Gimnazjum Publicznego w Suchaniu  

Jakub osiągnął bardzo korzystny  wynik w konkursie historycznym na etapie rejonowym, który umożliwił reprezentowanie naszej szkoły i udział na etapie wojewódzkim.

       Etap WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO zorganizowany przez KURATORIUM OŚWIATY w SZCZECINIE  odbył się 14 lutego 2018 r nasz uczeń  został  lauretem.

 

                     Nauczyciel historii Grażyna Barszcz

GÓRA GROSZA

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udział w akcji Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Uczniowie  klas 0-III przez wiele tygodni  zbierali i liczyli groszaki. Policzone grosze zostały zapakowane do 7 paczek, które ważyły ponad 50 kg!!!. Nazbieraliśmy 558 zł i 11 groszy.  Paczki zostały wysłane 06.04.2018 !!!

                                                     Opiekun SU I-III Aneta Mekwińska

       W sobotę, 7 kwietnia odbył się wiosenny rajd pieszy zorganizowany przez Koło Turystyczno - Krajoznawcze WRZECIONO we współpracy z Kołem Łowieckim ROGACZ. Wzięło w nim udział 50 osób (uczniowie, nauczyciele, rodzice). Trasa rajdu biegła na terenie łowiska koła, w okolicach miejscowości Bytowo. Naszymi przewodnikami byli myśliwi: Jerzy Pasieka, łowczy  Bronisław Baryłka oraz leśniczy P. Konrad Kawa z Leśnictwa Suchań. Koło łowieckie przygotowało dla uczestników rajdu wiele atrakcji. W trakcie marszu towarzyszył nam myśliwy z psami myśliwskimi. P. J. Pasieka przybliżył nam sylwetkę  Św. Huberta – patrona myśliwych. Informacjami na temat pracy leśnika i gospodarki leśnej podzielił się z nami leśniczy P. K. Kawa. Uczniowie brali udział w konkursie przyrodniczym – rozpoznawali gatunki roślin spotykanych na trasie. Kilkakrotnie wysłuchaliśmy sygnałów granych na trąbce. Szczególnie wzruszył nas sygnał przy Pomniku Myśliwego poświęcony tym, co odeszli do ,,krainy wiecznych łowów”. Największe niespodzianki czekały na uczestników rajdu w stanicy ,,Kurhany”. Myśliwi przygotowali dla nas wspaniały poczęstunek: słodycze, napoje, kiełbaski. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że rajd był wyjątkowo udany.

 Dziękujemy Kołu Łowieckiemu ROGACZ za przygotowanie tak wspaniałej imprezy.

 

PODZIĘKOWANIE

 Drodzy rodzice, nauczyciele, uczniowie dziękujemy Wam za aktywny udział w Kiermaszu Wielkanocnym

         Szczególne podziękowania kierujemy do tych, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do stworzenia pięknych ozdób, stroików i świątecznych wypieków : nauczycieli i rodziców kształcenia zintegrowanego, plastyki, świetlicy, kształcenia specjalnego, Rady Rodziców. Dzięki takim akcjom możemy cieszyć się z nowych inwestycji poczynionych na rzecz naszej szkoły.

                                                                                                      Koordynator Małgorzata Szewczyk

 

NOWE ŁAWKI NA KORYTARZACH SZKOLNYCH

    W tym tygodniu dotarły do naszej szkoły nowe ławki oraz sofy, zakupione  z funduszy zebranych podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Ławki zostały ustawione na korytarzach szkolnych i służą wszystkim uczniom, a sofy czekają w holu na szkolnych gości. 

Jeszcze raz składam podziękowania nauczycielom, rodzicom i uczniom, którzy aktywnie włączyli się w nasz szkolny kiermasz, a przede wszystkim serdecznie dziękuję organizatorom tego przedsięwzięcia: pani Małgorzacie Szewczyk i Radzie Rodziców.

 

                                                                                 Z wyrazami wdzięczności                                                                                                Dyrektor szkoły

                                                                Ryszard Jamroży

 

    Dnia 21 lutego w Zespole Szkół w Ińsku odbył się Międzyskolny Konkurs ,,Szare Szeregi w historii i literaturze". Celem konkursu było poszerzenie wiedzy historycznej dotyczącej historii Polski ze szczególnym uzględnieniem działalności Szarych Szeregów w oparciu o lekture ,,Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwsza część to test indywidualny złożony z pytań zamkniętych, natomiast druga część to zmagania drużynowe, które zawierały różne typy zadań od opisów walk po rzucanie prowizorycznymi granatami. Naszą szkołę reprezentowała 4-osobowa drużyna z klasy 3b gimnazjum w składzie: Oliwia Dobrzyńska, Kacper Pelo, Michał Bortka oraz Jakub Jurek z opiekunem Panią Grażyną Barszcz. Uczniowie doskonale sobie poradzili zdobywając największą liczbę punktów oraz pierwsze miejsce. 

 W czasie 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się dn. 14.01.2018r. nasi wolontariusze:
Dobrzyńska Oliwia   kl. III b   
Chabiera Aleksandra   kl. III b                        
Pelo Kacper    kl. III b                                     
Staszak Oliwia   kl. III a                                  
Szajnowska Zuzanna   kl. III a                        
Zawadzińska Natalia    kl. III a                       
zebrali  kwotę 2390,04 złotych
                                      Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

 

PROFILAKTYKA NA SCENIE

        W dniu 8 lutego 2018r. gościliśmy w naszej szkole aktorów TEATRU KURTYNA z Krakowa. W ich wykonaniu uczniowie naszej szkoły, podzieleni na trzy grupy wiekowe, obejrzeli spektakle: „ Awantura o żabę” – klasy 1-3 i oddziały przedszkolne, „Kto jak nie ja?” – klasy 4-6 oraz „Labirynt” – klasy 7SP i 1-3 gimnazjum. Spektakle poruszały tematykę ryzykownych zachowań, problemu uzależnienia od różnych środków psychoaktywnych, zjawiska przemocy, w tym cyberprzemocy, a także konieczności dbałości o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Poprzez interesującą fabułę i świetną grę sceniczną, aktorzy wskazali sposoby unikania niebezpiecznych sytuacji, rozwiązywania konfliktów,  radzenia sobie  z presją grupy rówieśniczej czy mediów. Zwrócili uwagę uczniów na znaczenie wartości i właściwych postaw w życiu człowieka, na szacunek dla zdrowia i potrzebę akceptacji.

Spektakle zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Suchaniu.

  PODZIĘKOWANIE

                         Serdecznie dziękujemy za aktywne włączenie się do organizowanego w naszej szkole Kiermaszu Bożonarodzeniowego.
Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów, wychowawców klas 0 - VII, Rady Rodziców, nauczycieli kształcenia specjalnego, świetlicy, plastyki, oraz rodziców całej społeczności uczniowskiej. Dzięki Waszemu zaangażowaniu w organizację imprezy będziemy mogli zrealizować zaplanowany cel - zakup ławek na korytarze szkolne. Kiermasze organizowane od wielu lat przyczyniają się wzbogacania bazy naszej szkoły w różnorodny sprzęt. Jak zwykle mogliśmy na Was liczyć, za co serdecznie dziękujemy.

                                                                                          Koordynator kiermaszu

 KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

                  Drodzy rodzice i uczniowie serdecznie zapraszamy na  Kiermasz Bożonarodzeniowy, który odbędzie się w naszej szkole w dniu 15 grudnia w godzinach od 9:00 - 13:00.
Za niewielką kwotę można nabyć ozdoby choinkowe, pierniczki, upominki. Fundusze zebrane na kiermaszu zostaną przekazane na rzecz szkoły w celu zakupu ławek na korytarze szkolne.

                            Liczymy na Waszą obecność i wsparcie.

                                  Organizatorzy, Rada Rodziców

REGULAMIN KONKURSU "Magia Świąt"

 

  • Konkurs plastyczny skierowany jest do uczniów klas IV-VII i Gimnazjum. Każda klasa wykonuje swoją wspólną, jedną  pracą grupową.
  • Hasło konkursu "Magia Świąt".
  • Do konkursu należy zgłaszać prace tematyczne wykonane grupowo techniką dowolną w formacie A2 lub A1.
  • Na każdej pracy powinna znajdować się nazwa klasy.
  • Wykonane prace zostaną zebrane 13.12.2017r. 
  • Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na Jasełkach 22.12.2017r.
  • Nagrody przeznaczone dla całej klasy ufundowane przez Radę Rodziców.

Organizator; Rada Rodziców

W dniach od 21 listopada do 15 grudnia 2017r.

w Szkole Podstawowej w Suchaniu 

zostanie przeprowadzona akcja charytatywna pod hasłem:

„ŚWIĄTECZNA PACZKA” .

W ramach akcji zbierane będą produkty spożywcze z długotrwałym terminem przydatności (słodycze, produkty w puszkach, butelkach, słoikach, sucha żywność itp.) oraz nowe zabawki. Zebrane produkty zostaną przekazane najbardziej potrzebującym rodzinom naszych uczniów.

Dodatkowych informacji udzielają organizatorzy akcji: Iwona Kłyszejko, Bogumiła Ozimkiewicz, Irena Pakuła i Marzenna Regucka.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszej akcji.

           

  W sobotę, 17 listopada w ramach działalności koła Wrzeciono odbył się kolejny  w tym roku rajd pieszy. Tym razem wyruszyliśmy z centrum  Suchania (Plac  Rynek)  w kierunku południowym. Zwolennicy aktywnego spędzania wolnego czasu, mimo mało sprzyjającej aury pokonali trasę długości 7 km biegnącą polnymi  i leśnymi drogami. Na zakończenie, tradycyjnie, zorganizowano  ognisko w pięknej, jesiennej scenerii Doliny Iny.               

                               GRATULACJE DLA PRZEMKA!


        W październiku młodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły 2017”organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Stargardzie.
Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwa jakie czyhają na niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak również na zagrożenia jakie mogą mieć miejsce przy braku odpowiedniej widoczności na drodze i w jej pobliżu. Uczestnicy wykonywali prace plastyczne dowolną techniką w formacie A4.  Z zadania tego doskonale wywiązał się Przemysław Fecak, uczeń klasy 2 naszej szkoły , który otrzymał wyróżnienie! 
                                                                                       Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 

Dnia 10 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Suchaniu odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie szkoły podstawowej recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. 

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I

30 października 2017r.

W dniu 30  października odbyło się uroczyste ślubowanie klasy I a  i I b Szkoły Podstawowej w Suchaniu. Przyszli uczniowie musieli wykazać się nie lada zdolnościami oraz wiedzą, by móc dostać się do grona uczniów tej szkoły.  Pierwszaki śpiewały, tańczyły, odpowiadały na dociekliwe pytania oraz recytowały wiersze.  Zmagania dzieci bacznie obserwował dwór królewski w osobie króla, królowej oraz dam dworu, w postacie których wcielili się rodzice. Występom przyglądała się też dyrekcja szkoły, zgromadzeni rodzice oraz koleżanki i koledzy ze starszych klas.  Wysiłek został doceniony i  dyrektor szkoły p. R.Jamroży wyraził zgodę na przyjęcie dzieci w poczet szkoły. Po ślubowaniu uczniowie otrzymali upominki przygotowane przez  kolegów z klas trzecich oraz Rodziców, którzy  zorganizowali również  przyjęcie w klasie. Były słodkości, baloniki i wspaniała zabawa.

Dzień Edukacji Narodowej

           13.10.2017 mieliśmy znowu przyjemność świętować Dzień Edukacji Narodowej. W naszej szkole zostało ono uczczone na sali gimnastycznej przy akompaniamencie muzyka, Pana, który grał na saksofonie. W programie zaprezentował się chór szkolny utworzony z dziewcząt klas piątych i dwóch solistek: Natalii Sobczak i Aleksandry Zajączkowskiej. Oglądaliśmy również skecz pod tytułem "Kim zostanę po ukończeniu szkoły" przygotowany przez klasę 3 A i B gimnazjum i opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Na apelu dzieci dowiedziały się z informacji przekazanej przez p. Dyrektora i p. Patrycję Maliniak, przewodniczącą Rady Rodziców, że w szkole zniesiono obowiązek noszenia mundurków.

 

               18.10.2017r. uczniowie klas IV a, b, c uczestniczyli w niepowtarzalnej lekcji przyrody, podczas której poznawali naturę wszystkimi zmysłami. Lekcja odbyła się w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie koło Międzyzdrojów. Podczas zajęć łączących badania terenowe z doświadczeniami i obserwacjami prowadzonymi w pracowni laboratoryjnej, uczniowie wcielali się w odkrywców i badaczy, przed którymi przyroda odkrywa swe tajemnice. Zajęcia zwieńczyło podsumowanie i wręczenie uczestnikom certyfikatów przyrodnika.  

 

               Październikowy rajd pieszy  pod patronatem Koła Turystyczno – Krajoznawczego „Wrzeciono”  odbył się w Dniu Edukacji Narodowej. W rajdzie wzięło udział 50 osób (uczniowie, nauczyciele, rodzice). Uczestnicy pokonali trasę dł. 7 km biegnącą w okolicach miejscowości Rybaki i Bytowo. Głównymi atrakcjami były: piękna aleja dębowa, Pomnik Myśliwego, wizyta w siedzibie Koła Łowieckiego ,,Rogacz” . 
               Dziękujemy Kołu Łowieckiemu ,, Rogacz” za pomoc w organizacji ogniska. 

     W sobotę 16 września odbył się pod patronatem Koła Turystyczno – Krajoznawczego „Wrzeciono” rajd pieszy inaugurujący rok szkolny 2017/2018. W rajdzie wzięło udział 39 osób (uczniowie, nauczyciele, rodzice). Uczestnicy pokonali trasę dł. 6km biegnącą w ciekawym przyrodniczo terenie w okolicach Suchania. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że impreza była wyjątkowo udana. Na zakończenie tradycyjnie odbyło się ognisko.
       Zapraszamy na kolejny rajd, który odbędzie się 07 października br. Tym razem wyruszymy do Ińskiego Parku Krajobrazowego.

 

ZUPEŁNIE  INNA  LEKCJA  PRZYRODY

         11 września dla 35 uczniów z klas IV – VI naszej szkoły odbyły się zajęcia przyrodnicze                w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie koło Międzyzdrojów. Zupełnie inna lekcja przyrody miała miejsce na terenie Wolińskiego Parku Narodowego: nad morzem, nad jeziorem oraz w laboratorium badawczym. Dzieci przez jeden dzień pracowały  w białych fartuchach jako naukowcy – przyrodnicy przy nowoczesnych mikroskopach, aby porównać zebrane samodzielnie próbki organizmów roślinnych i zwierzęcych bytujących w wodach słonej i słodkiej. Miłą atrakcją pobytu okazały się warsztaty twórcze na plaży – budowanie własnego parku narodowego, a potem odebranie dyplomu młodego przyrodnika. 
 

 

INAUGURACJA  ROKU  SZKOLNEGO 2017/2018

I tym razem nowy rok szkolny rozpoczęliśmy w gronie zaproszonych gości, rodziców i całej społeczności uczniowskiej. Pani Stanisława Bodnar, Burmistrz Suchania, życzyła uczniom i nauczycielom owocnej pracy, a Pan Ryszard Jamroży, dyrektor szkoły, w szczególny sposób przywitał naszych najmłodszych kolegów i opowiedział o zmianach w szkole w związku z nową reformą szkolnictwa. Pani wicedyrektor Małgorzata Konopka poinformowała nas o zmianach w organizacji pracy szkoły od 4 września i  przedstawiła nowych wychowawców klas. Uroczystość powitania nowego roku szkolnego zakończył występ piątoklasistów, którzy zapewnili, że za 10 miesięcy znów będą wakacje!