Chcesz aktywnie spędzać wolny czas i poznawać swój region?
W związku z zawieszeniem działalności Koła Turystyczno-Krajoznawczego WRZECIONO tutaj znajdziesz informacje na temat ciekawych obiektów przyrodniczych, propozycje tras do wędrówek pieszych i rowerowych dla całej rodziny.
Spacerując po lesie, łąkach, polach uważaj na te rośliny. Są trujące!
Kleszcze (Ixodes ricinus) są groźne. Mogą wywoływać śmiertelne choroby, są odporne na niską temperaturę, a bez jedzenia wytrzymują nawet dwa lata. Najlepsza profilaktyka, to przede wszystkim unikanie zacienionych, wilgotnych i zakrzewionych miejsc – to raj dla kleszcza.
Przez teren Nadleśnictwa Dobrzany przebiegają trzy oznakowane szlaki turystyczne:
1. Szlak Błękitny Pojezierza Ińskiego
2. Szlak Hetmana Stefana Czarnieckiego
3. Szlak " Wzniesienia Moreny Czołowej"
Leszczyna – pierwszy zwiastun wiosny. Z gałązek wysokiego, rozłożystego krzewu zwisają żółte, podłużne kwiatostany męskie .Jeśli dobrze obejrzymy gałązki znajdziemy niewielkie pęczki czerwonych ,,włosków”- to kwiaty żeńskie. W tych miejscach powstaną orzechy laskowe. Wróć tu jesienią!
Podbiał pospolity - wszędzie gdzie jest mokro i szaro, na trawnikach, brzegach wód pojawiają się żółte kwiatki. To podbiał pospolity znany min. z syropów, czy pastylek o działaniu wykrztuśnym.
Śnieżyczka przebiśnieg - ich delikatne, białe kwiaty pojawiają się już w lutym. Znają je chyba wszyscy. Naturalnie rosną w wilgotnych lasach liściastych. Pamiętaj! Przebiśniegi to gatunek chroniony.
Wawrzynek wilczełyko – to rzadki, ściśle chroniony krzew typowy dla lasów lęgowych. Jeśli wejdziesz do wilgotnego lasu i poczujesz z wiatrem słodki, kwiatowy zapach to wawrzynek wilcze łyko. Uwaga! Czerwone owoce są silnie trujące!
.
Spędzaj aktywnie wolny czas!
Wybierz się do lasu w poszukiwaniu wiosny.
Już w kwietniu w lasach liściastych zakwitną: zawilce, przylaszczki, kokorycze, ziarnopłony i wiele innych gatunków, które wykorzystują do rozwoju moment, gdy nie ma jeszcze liści na drzewach.
Czy wiesz, że …
Wilki , na które polowano przez dziesiątki lat, niemal zniknęły z terenu Polski. Od 1998roku drapieżniki objęto ochroną gatunkową. Od tego czasu ich liczba wzrasta, a spotkania z tymi zwierzętami mogą przytrafiać się częściej
Co zrobić, gdy spotkasz wilka?
Zachowaj spokój! Wycofaj się powoli i poczekaj, aż wilk się oddali. Jeśli wilk zacznie się do ciebie zbliżać, wyprostuj się, podnieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach i sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
Czy wiesz, że…..
Natura 2000 to program, który zakłada zachowanie dziedzictwa przyrodniczego Europy. W tym celu wyznaczono szczególnie cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki, które objęto ochroną. Obecnie wyznaczono w Polsce 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).
Specjalny obszar ochrony siedlisk znajduje się także na terenie naszej gminy – Obszar Natura 2000 PLH 320004 Dolina Iny koło Recza.
Teren ostoi ciągnie się od miejscowości Recz do drogi Suchań – Piasecznik oraz prowadzi przez doliny rzek Reczanki i Wardynki (dopływy Iny).
Spotkasz tu m. in.
Czy wiesz, że…?
Niektóre rośliny kwitną zimą? Należą do nich min:
Oczary ( Hamamelis sp.) to prawdziwi zimowi czarodzieje. Na przekór zimie otwierają swoje kwiaty od grudnia do marca.
Ciemiernik ( Helleborus) to wieloletnia roślina, która przy sprzyjających warunkach kwitnienie rozpoczyna często w listopadzie i kończy w kwietniu. . Skórzaste liście o ząbkowatym brzegu stanowią wspaniałą dekorację nawet, wtedy gdy roślina nie kwitnie.
Kalina bodnantska (Viburnum bodnantense) ta kalina zakwita zebranymi w pęczki różowymi kwiatami. Jeśli nie dokuczają mrozy może zakwitnąć już w styczniu.
Czy wiesz, że ….?
Niektóre ptaki traktują nasz kraj jak kurort, bo zimy są u nas łagodniejsze.
Szczególnie dostrzegalny jest przylot jemiołuszki zwyczajnej (Bombycilla garrulus) najczęściej odbywa się to w listopadzie. Na drzewach pojawiają liczące kilkadziesiąt osobników stada ptaków. Są niewielkie ich ciało ma długość ponad 20cm. Z daleka zauważalne jest biało – czerwone lusterko na skrzydłach i czerwono – żółty poziomy pas na końcu ogona.
Uhla (Melanitta Fusca) nieduża kaczka o krępej sylwetce z krótką szyją i okragłą głową. Przebywające u nas zimą samce noszą szarobiałe upierzenie z czarną plamą na piersi i pasem biegnącym przez środek grzbietu. Ubarwienie samic jest zimą zmienne brunatno-szaro-białe.
Do nielicznych przelotnych ptaków pojawiających się u nas tylko zimą należy myszołów włochaty (Buteo logopus) . To duży ptak z rodziny jastrzębiowatych.
Od myszołowa zwyczajnego jest nieco większy, ma dłuższe skrzydła oraz inaczej ubarwiony ogon.
Czy wiesz, że…
Niektóre rośliny potrafią przebijać się przez chodniki, asfalt, fundamenty ?
Należy do nich np. rdestowiec ostrokończysty. Pochodzi z południowej Azji, jest gatunkiem inwazyjnym, groźnym dla rodzimej przyrody. Jest to roślina zielna, bylina. Swoim wyglądem przypomina krzew, może osiągać wysokość do 3m. Preferuje obszary otwarte, wilgotne. Można go spotkać na nieużytkach miejskich, brzegach rzek, skrajach lasów i zarośli, bezdrożach i rowach.
Ze względu na dużą inwazyjność rdestowiec został umieszczony na światowej liście 100 najgroźniejszych, inwazyjnych gatunków obcych.
Czy wiesz, że…
Miejscowość Szadzko (10 km od Suchania) była kiedyś siedzibą ziemskiego powiatu stargardzkiego (lata 1975- 1980)?
Znajdował się tu także jeden z największych i najsilniej ufortyfikowanych zamków obronnych na Pomorzu Zachodnim.
Pierwsza zmianka o nim pochodzi z roku 1336. W średniowieczu Szadzko, jako jedna z najpotężniejszych warowni księstwa pomorskiego była szczególnym celem Brandenburczyków. Dwukrotnie (w 1445 i 1478) był przez nich zdobywany. Od 1766 r. trwała powolna rozbiórka zamku.
Do dziś zachowały się potężne, trzynastometrowej wysokości obwałowania zamku i relikty murów.
aliqua.
Trasa długości około 5 km przebiega w urozmaiconym ciekawym przyrodniczo terenie położonym na południe od Suchania. Przemierzymy ją bezpiecznie lokalnymi drogami biegnącymi wśród pól, lasów i łąk (Dolina Iny).
Spośród wielu ciekawych obiektów przyrodniczych, które możemy spotkać na trasie, niektóre z nich zaznaczono na mapce . Warto zatrzymać się przy nich na dłużej. Trasa jest doskonała do pieszych i rowerowych wycieczek.
W linku poniżej znajduje się folder przedstawiający ciekawe miejsca trasy - zapraszam do zapoznania się z nim i miłego zwiedzania.