Chcesz  aktywnie spędzać wolny czas i poznawać swój region?

W związku z zawieszeniem  działalności  Koła Turystyczno-Krajoznawczego WRZECIONO tutaj znajdziesz informacje na temat ciekawych obiektów przyrodniczych, propozycje tras do wędrówek pieszych i rowerowych dla całej rodziny.

Czy wiesz, że…..

Natura 2000 to program, który zakłada zachowanie dziedzictwa przyrodniczego Europy. W tym celu wyznaczono szczególnie cenne siedliska przyrodnicze  oraz gatunki, które objęto ochroną. Obecnie wyznaczono w Polsce 144 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 823specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO).

                   Specjalny obszar ochrony siedlisk znajduje się także na terenie naszej gminy – Obszar Natura 2000 PLH 320004 Dolina Iny koło Recza.

Teren ostoi ciągnie się od miejscowości Recz do drogi Suchań – Piasecznik oraz prowadzi przez doliny rzek Reczanki i Wardynki (dopływy Iny).

Spotkasz tu m. in.

 

Czy wiesz, że…?

Niektóre  rośliny kwitną zimą? Należą do nich min:

Oczary ( Hamamelis sp.)  to prawdziwi zimowi czarodzieje. Na przekór zimie otwierają swoje kwiaty od grudnia do marca.

Ciemiernik ( Helleborus) to wieloletnia roślina, która przy sprzyjających warunkach kwitnienie rozpoczyna często w listopadzie i kończy w kwietniu. . Skórzaste liście o ząbkowatym brzegu stanowią wspaniałą dekorację nawet, wtedy gdy roślina nie kwitnie.

Kalina bodnantska (Viburnum bodnantense)  ta kalina zakwita zebranymi  w pęczki różowymi kwiatami. Jeśli nie dokuczają mrozy może zakwitnąć już w styczniu.

Czy wiesz, że ….?

Niektóre ptaki traktują nasz kraj jak kurort, bo zimy są u nas łagodniejsze.

Szczególnie dostrzegalny jest przylot jemiołuszki zwyczajnej (Bombycilla garrulus) najczęściej odbywa się to w listopadzie. Na drzewach pojawiają liczące kilkadziesiąt osobników stada ptaków. Są niewielkie ich ciało ma długość ponad 20cm. Z daleka zauważalne  jest biało – czerwone lusterko na skrzydłach  i czerwono – żółty poziomy pas na końcu ogona.

Uhla (Melanitta Fusca) nieduża kaczka o krępej sylwetce z krótką szyją i okragłą głową. Przebywające u nas zimą  samce noszą szarobiałe upierzenie z czarną plamą na piersi i pasem biegnącym przez środek grzbietu. Ubarwienie samic jest zimą zmienne brunatno-szaro-białe.

Do nielicznych przelotnych  ptaków pojawiających się u nas tylko zimą należy myszołów włochaty (Buteo logopus) . To duży ptak z rodziny jastrzębiowatych.

Od myszołowa zwyczajnego jest nieco większy, ma dłuższe skrzydła oraz inaczej ubarwiony ogon.

Czy  wiesz, że…

Niektóre rośliny potrafią przebijać się przez chodniki,  asfalt, fundamenty ?

Należy do nich np.  rdestowiec ostrokończysty. Pochodzi z południowej Azji, jest gatunkiem inwazyjnym, groźnym dla rodzimej przyrody. Jest to roślina zielna, bylina. Swoim wyglądem przypomina krzew, może osiągać wysokość do 3m. Preferuje obszary otwarte, wilgotne. Można go spotkać na nieużytkach miejskich, brzegach rzek, skrajach lasów i zarośli, bezdrożach i rowach.

 Ze względu na dużą inwazyjność rdestowiec został umieszczony na światowej  liście 100 najgroźniejszych, inwazyjnych gatunków obcych.

 

Czy  wiesz, że…

Miejscowość Szadzko (10 km od Suchania) była kiedyś siedzibą ziemskiego powiatu stargardzkiego (lata 1975- 1980)?

Znajdował się tu także jeden z największych i najsilniej ufortyfikowanych zamków obronnych na Pomorzu Zachodnim.

Pierwsza zmianka o nim pochodzi z roku 1336. W średniowieczu Szadzko, jako jedna z najpotężniejszych warowni  księstwa pomorskiego była szczególnym celem Brandenburczyków. Dwukrotnie (w 1445 i 1478) był przez nich zdobywany. Od 1766 r. trwała powolna rozbiórka zamku.

Do dziś zachowały się potężne, trzynastometrowej wysokości obwałowania zamku i relikty murów.

aliqua.

Trasa długości około 5 km przebiega w urozmaiconym ciekawym przyrodniczo terenie położonym na południe od Suchania.  Przemierzymy ją bezpiecznie  lokalnymi drogami biegnącymi wśród pól, lasów i łąk (Dolina Iny).

Spośród wielu ciekawych obiektów przyrodniczych, które możemy spotkać na trasie, niektóre z nich zaznaczono na mapce . Warto zatrzymać się przy nich na dłużej. Trasa jest doskonała do pieszych i rowerowych wycieczek. 

W linku poniżej znajduje się folder przedstawiający ciekawe miejsca trasy - zapraszam do zapoznania się z nim i miłego zwiedzania. 

Zastawie – młyn wodny – wzniesiony nad rzeką Rzeczycą przez młynarza Mielitz w 1827 r. W 1976 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Pomniki przyrody – dęby szypułkowe

Lokalizacja: cmentarz przykościelny w Suchaniu.

Te inne ciekawe obiekty przyrodnicze i historyczne spotkasz na trasie, której mapa  znajduje się powyżej.